fbpx
Op.-Dr-Özgür-Oktay-Nar
Ana Sayfa

Omuz Sıkışma Hastalığı

Omuz eklemi, kas ve tendonların kombinasyonu ile birlikte geniş hareket yelpazesi oluşturan birçok eklemden oluşur. Omuz çok farklı yapılar oluşturmasına rağmen, çok farklı problemlere karşı savunmasızdır. Rotator manşet/kılıf problemleri, omuz ağrısının en sık sebebidir.

Omuz Anatomisi
Omuz, üç kemiktenoluşur:üst kolkemiği(humerus),kürek kemiği(scapula) veköprücük kemiği(klavikula). Kol omuz eklemine soket şeklinde rotator manşet tarafından tutunur. Rotator manşetin kas ve tendonları omuz eklemini kürek ve üst kol kemikleri arasında çepeçevre sarar.
Omuzun üst akromion denilen kemiği ile rotator manşet arasında bursa denilen yağlama denilen kesesi vardır. Bursa kolumuzu hareket ettirdiğimizde rotator manşetin akromion altında rahat kaymasını sağlar. Omuz, üç kemik oluşur: üst kolkemiği (humerus) kürek kemiği (scapula) ve köprücük kemiği (klavikula).

Rotator manşet (Cuff) omuz ağrısının yaygın bir sebebidir. Ağrı aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir;
• Tendinit: Rotator manşet tendonları (kirişler) zarar ya da tahriş olabilir.
• Bursit: İltihap ve ya kabarma ile oluşan fazla sıvı veya ödem nedeniyle ağrı olabilir.
• Sıkışma: Omuz ve kolumuzu yukarı kaldırdığımızda akromion ve rotator manşet arasındaki boşluk daralmış olur. Bu durumda akromion rotator manşette tahriş yaparak ağrıya sebep olur. Bu duruma omuz sıkışma sendromu denir ki erken tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açmaktadır.

Omuzda Sıkışma Nedenleri
Rotator manşet ağrısı genç sporcular ve orta yaşlı insanlarda yaygın olarak görülür.
Kolunu yukarı kaldıran yüzme, tenis, bezbol gibi sporla ilgilenen genç sporcularda yaygın olarak görülür. Kağıt asma, duvar boyacıları, inşaat işçileri gibi kolunu yukarı kaldırarak çalışan kişilerde de yatkınlık yüksektir. Ağrı aynı zamanda basit bir yaralanma ile de oluşabilir. Bazen ise görünen belirgin bir neden olmayabilir.

Omuz Sıkışmasında Şikayet Ve Bulgular
Rotator manşet ağrısı genellikle omuz önünde belirgin şişlik ve hassasiyet ile kendini gösterir.
Kolunuzu kaldırırken ağrı ve sertlik yapabilir. Yüksek bir pozisyondan kolunuzu aşağıya doğru indirirken ağrıda azalma olabilir.
Başlangıç belirtileri hafif olabilir.ve hastalar erken aşamada tedaviyi kabul etmezler. Bu belirtiler şunlardır;
• Günlük aktivite ve ya dinlenme ile geçmeyen hafif omuz ağrısı
• Ağrı omuzun ön tarafından başlayın kolun yan tarafına dogru yayılır
• Kolunu kaldırma ile oluşan ani ağrı
• Tenis ve ya fırlatma sporlarında kolu havaya kaldırma ile oluşan ağrı
Sorun ilerledikçe, belirtilerde artış ve devamlılık;
• Gece ağrısı
• Güç ve hareket kaybı
• Kolunu bel arkasına yerleştirme gibi aktivitelerde zorluk, örneğin düğmelerini zorla ilikleme ve ya fermuarını çekme…
Ağrı ani olarak gelirse ve mevcut rahatsızlık ilerlerse omuz ciddi hale gelebilir, sonuç olarak tüm hareketler ağrılı ve kısıtlı olur.

Omuz Sıkışmasında Hekim Muayenesi
Herhangi bir alanda deformite, kas güçsüzlüğü, hassasiyet olup olamadığına bakılır. Omuzunuzun hareket kabiliyetini ölçmek için bir çok farklı yönlere kol hareketi yaptırılarak kol gücünüz test edilir.

Omuz Sıkışmasında Görüntüleme Tetkikleri

Röntgen:
Bu tetkik rotator manşet ile ilgili yumuşak dokuları görüntülememektedir. Genellikle kemik yapılarını, eklem ilişkisini ve rotator manşette rahatsızlık oluşturabilecek akromiondaki kemik fazlalıkları değerledirilir.

Sol taraf normal grafi sağ tarafta ise kemik fazlalığı görülmekte olup sıkışma sebebi olmaktadır

MR ve Ultrason:
Rotator Manşet gibi yumuşak dokuların tanımlanması ve değerlendirilmesinda MR ve Ulrason daha faydalı olmaktadır. Rotator manşet ve bursadaki ödem, yangı, iltihap veya hasarı daha iyi göstermektedir. Bazı vakalarda kısmı yırtıklarında görüntülenmesini sağlayacaktır.

Omuz Sıkışmasında Tedavi
Tedavide temel amaç ağrıyı azaltmak ve omuz fonksiyonlarını geri kazanmaktır. Tedavinin planlamasına yaş, aktivite seviyesi ve genel sağlık durumunuza göre karar verelir.

Omuz Sıkışmasında Ameliyat Dışı Tedaviler
Dinlenme: Ağrınızın artmasına sebeb olacak hareketlerden kaçınmanızı ve kolunuzu istirah ettirmeniz gerekir.

Fizik Tedavi: Fizyoterapist başlangıçta omuzunuzu normal pozisyonda dinlendirecektir. Daha sonra germe egzersizleri ve rotator manşeti güçlendirme programı uygulanacaktır. Özellikle germe egzersizleri hareket açıklıgını artırmak için çok faydalıdır. Ağrılı durum geçtikten sonra kas rotator manşet kaslarını güçlendirme egzersizleri verilecektir.

Steroid / Kortizon Enjeksiyonu
Dinlenme, ilaçlar ve fizik tedavi ağrınızı ortadan kaldırmıyorsa, lokal anestezil ile kortizon enjeksiyonu yararlı olabilir. Kortizon çok etkili bir antiinflamatuar ilaçtır. Akromion altındaki bursanın içine enjeksiyon yapılarak ağrı dindirilebilir.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?