fbpx
Ana Sayfa
Blog

Omuz Lif Yırtılması – Yaralanması Nedenleri!

Omuz lif yırtılması problemi için ortopedi polikliniğine eklem ağrısı nedeni ile gelen hastaların en çok şikayet ettiği yerlerden bir tanesi de omuz eklemidir. Omuz eklemi vücutta birçok lifin bir araya gelerek hareket oluşturduğu 360 derece hareket edebilen bir eklemdir. Bu 360 derecelik hareket, muazzam bir lif koordinasyonu ile olmaktadır. Bu liflerin yaralanması vücudumuzdaki diğer eklemlere göre  daha fazla yaralanmaya açıktır.

Omuz ağrısı veya geçmeyen omuz ağrısı yaş grubuna göre ikiye ayrılır. Yaşlılarda görülen omuz ağrısıyla gençlerde görülen omuz ağrısının sebepleri farklıdır. Rotator manşet adı verilen yaşlanmaya bağlı olarak kendi yapısının içerisinde bulunan lifin bozulmasına bağlı yırtıklar oluşabilmektedir. Bu kendini sadece omuz ağrısı ile değil elini ağzına götürememe elini başına götürememe, elinizi başının üstünde iş yapamama  olarak da gösterir. Ama genellikle hastalar gece ağrısı ve omuzun üstüne yatamama şikayetiyle doktora başvururlar.

Omuz ağrısında uyarıcı ve belirleyici olan en önemli şey hasta ağrı kesicileri kullandığında ağrı kesicilere ağrıların cevap verip verememesidir. Ağrı kesicinin etkisinin geçmesinden sonra ağrının geri gelmesi de önemli bir belirtidir. Omuz ağrısının diğer bir tipi de gençlerde görülen omuz kuşağı liflerinin yırtılması – yaralanmasıdır. Gençlerde ağırlıklı olarak basketbol voleybol gibi başının üzerinde spor yapanlarda görülen bir yaralanma olduğunda ortaya çıkan omuz lif yırtılması yaralanmasıdır.

Sadece spor yapanlarda değil, eliyle başının üzerinde raf silen, rafların üzerine ağır eşyalar yerleştirmek gibi hareketler, umut kuşağının etrafında bulunan omuz liflerinin yırtılması ve yaralanmasına sebebiyet verecektir . Kuşağındaki lifler yaralandığında  ağrı daha çok  gece ortaya çıkacaktır. Gündüz ağrısı da yapabilmekle beraber  daha çok gece ağrısı lif yaralanmalarına işarettir. 

Kemiksel bir sıkıntı olduğunda sıkışma sendromu ve buna bağlı olarak suprasipinatus adını verdiğimiz özellikle konum ilk 15-20 derecelik hareketini  sağlarken  bölgedeki sıkışma bu lifin üzerinde  yaralanmaya ve yırtığa sebebiyet verecektir.

20 yılı aşan deneyimimiz ile polikliniğimizde hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Tüm omuz ağrısı problemleriniz için bizimle iletişime geçmek için web sayfamızda bulunan kanallardan dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?