fbpx
Ana Sayfa
Blog

Omuz Lif Yırtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omuz lif yırtığı tedavisi için omuz ağrılarının altında yatan hastalıkların teşhisi adına yapılan fiziki muayenenin ardında mutlaka bir röntgen filmi çekilmelidir. Fakat bu tek başına yeterli olmamaktadır. Kemik yapıları değerlendirmek için röntgenden sonra, yumuşak yapıları lifleri kasları değerlendirmek için mutlaka MR görüntülemesi yapılmalıdır. MR görüntülemesinde omuzdaki liflerin yırtılması veya liflerin sıkışmasını görebilmektedir. Bu hareketler omuz etrafında bulunan liflerle sağlamakta ve bu liflerin etrafında zar yapıları, boşluklar bulunmaktadır.  

Omuz Lif Yırtığı Tedavisi Süreci Nasıl İşler?

Omuz lif yırtığı tedavisi için kapalı ameliyat yani artroskopi de yapılmakta. Bu omuz artroskopisi  en az 2-3 delikle bazen 4-5 deliğe  kadar çıkabilmektedir. Omuz ekleminin içerisine açılan delikten yerleştirilen bir kamera ve diğer deliklerden yerleştirilen kesici delici ve dikiş atılmasına yardımcı olan aletler ile omuzdaki kemik blokları, yani omuzda sıkışma hastalığına sebebiyet veren kemiğin çıkıntısı tıraşlanabilmektedir. Lif yırtığının tedavisinde kemiğin etrafını örten tabakanın alınma işlemi yapılabilmektedir. Omuz çıkıklarında gördüğümüz zarların, kapsüllerin dikilme işlemi yapılabilmektedir.  Özellikle gece ağrısına sebebiyet veren omuz lif yırtığının tamiri kapalı ameliyatla yapılabilmektedir.

Omuz ağrısı temelinde yatan kas ve lif yırtıklarıdır. Kasın zedelenmesi, kas içi kanama ortopedi için aynı şeyi ifade eder. Kas dediğimiz doku liflerden oluşan birkaç adet lifin bir araya gelmesiyle oluşan bir yapıdır. Kasın yırtılması demek liflerin arasında zorlanmaya bağlı gelişen bir kanamadır. Tedavide de ana prensip kanamanın o bölgeden uzaklaştırılmasıdır. Omuz ağrılarının temelinde omuz yapısı içerisinde buluna lif ve kaslarda oluşan yırtıklar yatmaktadır. Rotator manşet omuzu döndüren, dönmesini sağlayan tendonların oluşturduğu bir kılıftır. Çok geniş bir hareket yeteneğine sahiptir. Vücudumuzun en hareketli eklemlerinden biridir. Omuz içerisindeki tendonlar vücudun diğer bölgelerine göre daha az beslendikleri ve kaslar kadar kanlanmadıkları için yırtılmaya daha fazla müsait yapıları vardır.               

Kapalı (Artroskopik) Omuz Ameliyatları Sonrası Sizi Nasıl Bir Süreç Beklemekte?

Yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte omuzun içerisinde bulunan lifin tamir sonrası omuzumuzu tutacak ve arada yastık bulunan bir aparat yerleştirilmektedir. Yaklaşık 3 hafta boyunca omzunuz bu şekilde askıyla kalmakta ve 3 hafta sonra kademeli bir şekilde olarak yapmanız gereken egzersizler olacaktır. Lif ameliyatları sonrası, normal hayatınıza dönüş yaklaşık 6 hafta ile 8 haftayı bulunmaktadır. Omuz lif yırtığı tedavisi sonrası omuz ameliyatları sonrası omuzunuzun ameliyatı bittikten sonra iş bitmiyor. Ameliyatın sonrasında lifler iyileştikten sonra iyi bir fizik tedavi süreci sizi beklemektedir. Sadece omuzun içerisinde sıkışma sendromuna yönelik kemik çıkıntısının temizlendiği durumlarda omuzdaki zarların sadece temizlenmesi durumunda,  ameliyattan sonra herhangi bir askı takılmamaktadır. Bunun gibi durumlarda ameliyat sonrasında günlük yaşantınıza hemen dönebilmektesiniz.

20 yılı aşan deneyimimiz ile polikliniğimizde hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Tüm omuz ağrısı problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Web sayfamızda bulunan kanallardan dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?