fbpx
Ana Sayfa
Blog

Omuz Ağrısı Sebepleri Nelerdir? Omuz Kas Yırtığı Ağrı Yapar Mı?

Omuz kas yırtığı oldukça ağrılı geçen bir hastalıktır. Omuz ağrısı ve boyun ağrısı sıklıkla birbirlerine karışabilir. Bu karışımı oranları %40 a kadar çıkabilir. Bu omuza vurabilir ya da omuzdaki bir sorun boyun ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Ama omuzda spesifik sorunlar varsa özellikle omuz ağrısı kolun yan tarafında aşağı doğru vuran bir ağrı şeklinde bize tarif edilir. Boyun ağrıları ise daha çok omuzunun arkasında trapez dediğimiz bölgeye yansıyan boyun ağrılardır. Bunların testleri kolaydır ve muayene ile çok rahat anlaşılabilir. Omuz ağrıları nda hastalar genellikle özellikle gece yatarken ciddi ağrı şikayetiyle hastalar doktora  başvuruyor . 
Omuz önemli bir eklemdir çünkü başımızdaki hijyeni sağlamak yemek yemek gibi birçok fonksiyonda esasında omzumuzu kullanıyoruz. Buradaki kaslar özellikle zaman içinde yıllar içinde yaşlanmamıza bağlı özellikle damarsal beslenme bozukluğu yüzünden yırtığa sebep oluyor. Bu da ağrıları ortaya çıkartıyor. Özellikle omuz önemli bir yapı çünkü iki tane kemik yapısının arasında pirition yani tendonun bulunduğu yer yani yer tendonu üzerinde yumuşak doku yok hemen üzerinde bir kemik var bu aralık yaşımız daha gençken daha geniş bir zaman içinde kasların zayıflaması ile bu aralık biraz daralmaya başlıyor.  Bu daralma özellikle kafamızı kolumuzu kafa üstüne kaldırdığımızda sürtmeler yırtığa neden oluyor.  Ve omuz ağrıları yapıyor. Eskiden daha erken yaşlarda bunlar görünmüyordu çünkü  hayat yaşam süresi uzadı.  İnsanlar 70-80 yaşında çok dinç olabiliyorlar.  Bunların bir dezavantajı olarak omuz ağrıları daha çok sık görülmeye başlandı.  Özellikle omuzda ağrı yapacak hastalıkların başında  romatizma gelebilir.  Bazı insanlar elleri kafaların üzerinde çalışırlar.  Bunlar voleybol basketbol oynayan sporcular olabilirler ya da perde asmak yukarı gibi.  Ama omuz yırtıklarında yaş da önemli bir etkendir. 60-  70 yaş üzeri iki hastadan birinde omuz ağrısı veya omuz problemleri görebiliyoruz.  Özellikle hastalar gece yattıklarında problem ve ağrı yaşarlar.  Dinlenme anında ortaya çıkabilir.  Zamanla ağrılar hareket kısıtlanmasına neden oluyor. Öncelikle hastanın hikayesinin iyi dinlenmesi lazım. Bir düşme ile mi olduğu ya da bir travmaya mı bağlı yoksa hiçbir travma yokken birdenbire mi ortaya çıktığı belirlenmeli. Daha sonrasında hastaya fiziki muayene yapılıyor. Bir kısıtlanma olup olmadığına bakılıyor. Daha sonra röntgen ve mr tetkikleri ile ayrıntılı muayene yapılıyor. Kasta bir yırtık olup olmadığı ortaya çıkıyor.  Yırtığın boyutuna göre eğer yırtık küçük ise çok düşük doz kortizonla omuz enjeksiyonu yapıldıktan sonra fizik tedaviyle hastalar sağlığına kavuşabiliyor. Küçük yırtıkları olan hastaların yüzde 80-90 oranında şikayetleri ortadan kalkabiliyor.  Ancak daha ciddi yırtıklarda cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Eğer yırtık büyükse tamir zorlaşıyor o zaman da o hastalar vakit kaydetmemeleri için direkt cerrahi yönlendiriliyor . Ağrılar en az 6 aydır varsa rotator manşet yırtığı büyükse ciddi bir akut yırtık oluşturacak tramvaya yaşadıysanız, fonksiyon kaybı güçsüzlük varsa gece uyku uyumanıza engel oluyorsa cerrahi tedavi önerilir.  Omuz yırtıklarının cerrahi tedavisinde artroskopik yapmak mümkündür. 

20 yılı aşan deneyimimiz ile polikliniğimizde hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Tüm omuz ağrısı problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için web sayfamızda bulunan kanallardan dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?