fbpx
Ana Sayfa
Blog

Nöral Proloterapi Nedir?

Nöral Proloterapi: Ağrıyı Gideren Doğal Bir Yaklaşım

Proloterapi uygulaması sertifikalı hekimler tarafından uygulanmaktadır. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları başlığı altında geçmektedir. Nöral proloterapi; ağrı kesicilerle geçmeyen, fizik tedavilerle tam olarak iyileşemeyen rahatsızlıklarda başvurulan doğal yöntemlerdendir. Ağrıyı giderme uygulayan bu yöntem iyileşme sürecini hızlandırır. Nöral proloterapi yöntemi haftalık, aylık tedavilerle uygulanmaktadır. İlerleyen yaşlarda vücuttaki ağrıların artmasıyla birlikte günlük hareketlerde bile zorlanacak hale gelebiliriz. Bu noktada faydalı bir tedavi şeklidir. Bu ağrı tedavisi yönteminin kimlere nasıl neden uygulanacağından bahsedilecektir.

Nöral Proloterapinin Temelleri

Proloterapi Nedir?

Proloterapi , rejeneratif enjeksiyon terapisi diye de adlandırılan ,uzman tarafından hazırlanan bir enjeksiyon karışımının hastaya enjekte edilmesi yöntemidir. Bölgeyi güçlendirmek, ağrıyı gidermek amaçlı doku içerisine uygulanır. Enjekte edilen maddenin kemik, kas, tendon bölgelerinde oluşan hasarla birlikte kendini yenileyerek iyileştirme amacı gütmektedir. Ağrı tedavisinde vücutta tamir mekanizmasını harekete geçirerek yapıların güçlenmesini, hasarlı olanların yenilenmesini etkileyerek iyileşme sürecini hızlandıran kas ve kemik sisteminde her türlü dokuyu iyileştiren ameliyatsız bir yöntemdir. Amaç kas ve iskelet sisteminde hasarlı olan bölgeye tahribat oluşturup o bölgedeki influmasyonu artırıp vücudun kendi kendine onarımını artırmaktır.

Nöral Proloterapi Nedir?

Uzman tarafından hazırlanan enjeksiyon yöntemiyle otonom sinir sistemi üzerine etki edip ağrıyı giderme üzerine aktif rol oynayan iyileşme sürecini hızlandıran bir yöntemdir. Hastanın psikolojik rahatsızlıklarının olduğu uyaranların ağrıya sebep olmasıyla birlikte kafa bölgesinde uygulanan eklem içerisine yapılan enjeksiyonla aslında sistemi bozarak ve kendini yenileyip iyileşme sürecini hızlandırmasıyla biyoelektriksel uyarıcı oluşturan bir yöntemdir.

Sıklıkla karşılaşılan migren, fibromiyalji, sırt ağrıları, bel ağrıları vb. rahatsızlıklarda tamamlayıcı tıp doğal tedavi olarak ağrı giderici görevini yerine getirir.

Nasıl Çalışır?

İlk olarak bazı uzmanlar tarafından Sklerozan madde (sodyum psylliate) enjekte edildiğinde bağ dokuda değişimler ortaya çıkmıştır. Bu değişimle birlikte ligamentlerde ve eklerde iyileşme sürecini hızlandırıcı doku üzerinde güçlendirici etkiler görülmüştür.

Proloterapi enjeksiyonları genellikle bağ dokusu yaralanması olan bölge veya çevresine enjekte edilir. Enjeksiyonda yumuşak doku tercih edilir. İşlemden sonra hastalarda işlem uygulanan bölgede doku içi tahribatına bağlı olarak ağrı, şişlik gibi semptomlar görülebilir. Fakat genellikle birkaç günlük bir süreçtir. Daha sonrasında iyileşme hızlı bir şekilde ilerler. Proloterapide lokal anestezi gerçekleşir.

Uygulamada genellikle ince enjektörler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra nöral proloterapide cilt üzerine uygulanmasıyla birlikte vücuttaki tüm izler için de uygulanabilir.

 

Hangi Şartlar İçin Uygundur?

Kas ve Bağlantı Dokuları Yaralanmaları

Eklem kireçlenmeleri, dizdeki çoğu ağrı, menisküs yırtıkları, tenisçi dirseği, tendonlardaki zedelenmeler, kıkırdak rejenerasyonunda, spor yaralanmalarında oldukça etkili bir tedavi olarak görülmektedir.

Patellar ligaman, lateral kollateral ligaman, medial kollateral ligaman, oblik popliteal ligaman, arkuat popliteal ligaman gibi ekstra-artiküler ligamanlar; ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, koroner ligaman gibi alanlarda uygulanıp başarı görülen ağrı tedavisi şeklidir.

Osteoartrit

Sıklıkla görülen bir eklem rahatsızlığıdır. Oldukça sık rastlanan çeşidi ise diz osteoartritidir. Bu yüzden diz osteoartritinde başarılı bir yöntem olmasından kaynaklı dekstroz proloterapi olarak yoğun bir talep görmektedir.

Bel Ağrısı ve Nöropati

Yapılan klinik araştırmalar sonucunda proloterapi ağrı tedavisinin ağrıyı giderme üzerine bel ağrısı konusunda oldukça verimli sonuçlar alındığı kanaatine varılmıştır. Bel bölgesinde bağlarda gevşeme olduğu için bel ağrıları sıklıkla olmaktadır. Nöral proloterapi sayesinde bel bağları güçlenir ve iyileşme süreci başlar.

Boyun fıtıkları, boyun kireçlenmeleri, migren, fibromiyalji, sinir sıkışmaları vb. rahatsızlıklarda doğal tedavi olarak başvurulan bir yöntemdir.

Uygulama Süreci

Uzman hekiminiz bazı tahiller yapar ve tahlil sonuçlarına göre tedavi planlanır. Sonrasında ise ağrıyı gidermek için işlemler başlar. Hastalığın, güçlendirilmesi istenen bölgenin ve hastanın durumuna göre hazırlanan enjeksiyon uygulanır. Hastaya uygulanması ise lokal tedavi ile olmaktadır. Küçük iğneler aracılığıyla nöral proloterapide cilde, vücudun diğer bölgelerinde yüzeye, vücutta ağrılı her bölgeye uygulanabilmektedir. Ameliyatsız, tamamlayıcı tıp olarak adlandırılan doğal bir yöntemdir.

Kan sulandırıcı gibi ilaçlar bu süreci olumsuz etkiler.

Ameliyat gerektirmediği için ağrısız ve güvenli bir uygulamadır. Tekrarlanabilen bir tedavidir. Proloterapiden sonra enjeksiyon uygulanan bölgede kızarıklık, şişlik gibi semptomlar saptanır. Ama bu iyileşmenin bir parçasıdır. O bölgede kaç akışı hızlanarak iyileşme süreci başlayacaktır. Ateş, şiddetli ağrı ve bir haftayı geçen sürede devam eden şişlik, morluklar için doktora danışılması gerekir. Bunların yanı sıra tedavinin şekli uygulanan bölgeye ve doktorun planlamasına göre değişkenlik gösterecektir.

Potansiyel Faydaları

Proloterapi ağrıyı ve ameliyat ihtiyacını azalttığı için fiziksel ve ruhsal olarak daha rahat bir süreç geçirilmesini sağlar. Eklem, tendon, bağ dokularda belirgin şekilde artmaktadır. Vücut üzerindeki ağrı, şişme gibi sorunlarda iyi bir ağrı tedavisi şeklidir. İyileşme sürecini hızlandırdığı için nöral proloterapi de dahil bütün tedavilerde etkin fayda sağlamaktadır.

Kimlere Tavsiye Etmiyoruz?

Proloterapi , iyileşme süreci hızlı doğal bir tedavi yöntemidir. Klinik araştırmalar sonucunda ameliyatsız bir işlem olduğu için enfeksiyon vb. sıkıntı oluşturan durumlara rastlanmamıştır. Bu yüzden sıklıkla tercih edilen yöntemler arasındadır. Aşağıdaki durumlarda bu yöntemler önerilmemektedir;

  • İltihaplı romatizması olanlara
  • Kan sulandırıcı kullananlara
  • Anti inflamatuar ilaç kullananlara
  • Kanla ilgili problemi olanlara
  • Alerji rahatsızlığı olanlara
  • Bazı nörolojik durumlarda

Proloterapi ; cerrahi işlemlere rakip , acı ve ağrı vermeyen alternatif bir tedavi şeklidir. Son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu tedavi şekli için yardım almak isterseniz sağlık uzmanına danışabilirsiniz.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?