fbpx
Ana Sayfa
Blog

Halluks Valgus (ayak başparmakta kemik çıkıntısı, bunion) hastalığı nedir?

 Ayak başparmak ağrısı halluks valgus adı verilen ayak birinci parmağının yani tarak kemiğinin bir parmakla yapmış olduğu açının artmasıyla ayak baş parmağının ekleminde çıkıntı yapmasıdır.

Ortopedi polikliniğine ağrı nedeni ile başvuran hastalarımızın en sık yakınmalarının başında ayak ağrısı gelmektedir. Ayak ağrısının da iki tane en sık sebebi vardır. Topuk ağrısı ve ayak başparmak ağrısı.  Ayak baş parmağının birinci parmağının diğer beşinci parmağa doğru açılma şekli ve tarak kemiğinin içe doğru gelmesi ile burada bir açılanma olur. Hadise aslında ayakta bir şişlik olmasıdır. Fakat dışarıdan bakıldığı zaman ağrıya sebebiyet veren sadece kemik değildir. Kemiğin etrafını saran oradaki zarın ve etrafındaki derinin altında ve tramvaya da bağlı ayakkabının içinde darbelere karşı bir şişlik oluşur.

Hastaların ayağındaki ağrının en sık sebebi cildin altında bulunan eklemi saran zarın dışarıdan sanki bir kemik çıkıntısı varmış izlenimi yaratmasıdır. Hastalığın 1. evresinde şişlik kızarıklık ve ağrı olarak ortaya çıkar. ikinci ve üçüncü evrede ise şikayet giderek artmaktadır. Buradaki eklemin bozulduğunu görürsünüz.

Son evrede de iki parmak bir parmağın üzerine gitmesi durumu yaşanır yani etkilendiğinin tersine ayak baş parmağında kemik çıktı deyip aslında kemiğin kendisini çıkıntısı oluşturur. Biz bunu sınıflandırırken dört aşamada sınıflandırıyoruz, birinci aşama cildin altındaki derinin şişmesi ve kızarıklığı, ikinci aşamada tarak kemiğinin iç kısmına doğru gelmesi, üçüncü aşamada bir parmağın tırnak kısmının dışa doğru gitmesi, dördüncü evre de ise ağrı şiddetlenir ve bir parmak iki parmağın üzerine gelir.

Halluks Valgus hastalığındaki şikayetler

Halluks Valgus hastalığı olan hastalar polikliniğe ağrı ve şekil bozukluğu ile başvururlar. Bunun dışında ayakkabı seçiminde zorluklar yaşarlar. Önü dar ayakkabı giymek ve hastalığın en büyük semptomlarından birini ortaya çıkarır. Ayak baş parmakta kemik çıkıntısı olan hastalar dar ayakkabı giyemezler. Önü geniş yuvarlak ya da spor ayakkabı giymek zorunda kalırlar. Halluks Valgus hastalığında genetik ön plandadır. Aile bireylerinde ayak parmağında sıkıntı varsa yüksek topuklu ve önü dar ayakkabı giymemelisiniz.

Hallluks Valgus Hastalığı erken dönemlerde ortaya çıktığı gibi, yaş ilerledikçe de ortaya çıkabilir. Fakat kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra bu hastalığın görülme olasılığı çok yüksektir.

Kilo artışı, düz taban, ayak kubbesinin yüksek olduğu kişilerin ayak başparmağında çıkıntı olması yüksek olasılıktır. Romatizmal hastalığı olanlarda romatizmanın vermiş olduğu yumuşak doku dengesizliği ayak parmaklarının dizilimini bozabilmektedir.

20 yılı aşan deneyimimiz ile polikliniğimizde hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Tüm halluks valgus  problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için web sayfamızda bulunan kanallardan dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?