fbpx
Ana Sayfa
Blog

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet sistemi ağrılarıyla karakterize bir hastalıktır. Genellikle fiziksel travma, enfeksiyon, psikolojik stres, fiziksel travma gibi bir olaylardan sonra başlar. Belirtiler tek tetikleyici olay değildir, zaman içerisinde yavaş yavaşta birikebilirler.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji, vücudunuzda ağrı ve hassasiyete neden olan kronik bir sağlık durumudur. Beyninizin ve omuriliğinizin sinyalleri işleme şeklini etkileyerek ağrılı hisleri güçlendirdiği, bu durumun kas ve iskelet sistem ağrılarına ve yorgunluğa neden olur. Ayrıca kendinizi yorgun hissetmenize ve hafıza sorunları gibi zihinsel semptomlara neden olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyaljinin en sık görülen belirtileri ağrı ve yorgunluktur. Kas ağrısı, tükenmişlik, yüz ve çevresindeki ağrılar, baş ağrısı, migren, mesane kontrol sorunları, hafıza sorunları, kaygı, endişe, depresyon, uykusuzkluk gibi durumlar fibromiyalji ile birlikte sıklıkla görülmektedir.

Fibromiyaljiyle ilgili olan ağrılar genelde vücudun her iki tarafında, belin üst ve alt kısımlarında olmaktadır.

Fibromiyalji olan kişilerde uyku genellikle ağrılar sebebiyle bozulur ve uzun süre uyunmasına rağmen genellikle yorgun kalkılır.

Odaklanma, dikkat dağınıklığı ve konsantre kaybı, zihinsel süreçler ilgili sorunlar “fibro sis” olarak da bilinir.

Nedenleri Nelerdir?

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Merkezi sinir sisteminin vücutta taşıdığı ağrı ile ilgili sinyalleri işleme şeklini etkileyerek yorgunluk ve  kas-iskelet ağrılarına neden olabilmektedir.

Bazı kişilerin kalıtım yoluyla aktarılan genler sebebiyle fibromiyaljiye yakalanma olasılığının yüksek olduğu belirtilmektedir.

Yaralanma, enfeksiyon, stres gibi fiziksel ve duygusal durumlarında rahatsızlığı tetiklediği görülmektedir.

 

Fibromiyalji Tanısı

Hastalığı teşhis etmek için özel bir test olmadığından, fibromiyaljiyi tespit etmek zordur. Eğer Fibromiyaljiniz olduğunu düşünüyorsanız bir pratisyen hekime başvurunuz.

Semptomlar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı belirtiler farklı rahatsızlığın belirtileri ile benzerdir. Doktorunuz ilgili taramaları ( kan testi, idrar testi, röntgen ) yaptıktan sonra sizde bulunan belirtilerin sebebini daha net bir şekilde söyleyecektir.

Fibromiyalji ile Yaşamak

Fibromiyaljinin en fazla olan belirtileri ağrı, yorgunluk ve zihin bulanıklığıdır. Bu belirtiler zorlayıcı olsa da hayatımızı onlar yüzünden erteleme yapmamıza gerek yoktur.

Bu hastalık ile yaşamak hayatımızın her alanında ayarlamalar yapmamız anlamına gelir. Bunun için ilaçlara devam etmek, egzersiz yapmak, düzenli uyku alışkanlığı edinmek, stresten uzak durmak, hangi yiyeceğin size iyi gelip gelmediğini tespit etmek ve tüketmek gibi alışkanlıklar edinerek hastalığın bize uyguladığı olumsuzluğu en aza indirip,  yaşamımızı daha kaliteli hale getirebiliriz.

 

Stres Yönetimi

Endişe, kaygı ve bunalmış hissetmek de enerjinizi tüketecektir. Hayata karşı stres yerine akışına bırak yaklaşımını benimsemeye çalışın. Önceliklerinizi belirleyin ve önemli olana odaklanabilmek için “hayır” demenin sorun olmadığını hatırlayın. Olumsuz veya stresli duyguları olumlu görüntülerle değiştirebilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrendikten sonra kendi başınıza da yapabilirsiniz. Farkındalık meditasyonu size düşüncelerinizi olumlu bir şekilde odaklamayı öğretir.

Tedavisi

Fibromiyalji tedavisi hem ilaç tedavisi hem de  kişisel bakım stratejilerini içermektedir. Semptomları en aza indirmek ve genel sağlığı iyileştirmek üzerinedir. Tek bir tedavinin tüm semptomlar için işe yaramama ihtimali yüksektir. İlaçlar, ağrıları azaltmaya ve uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur. Terapiler, fibromiyaljinin yaşamınız üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Egzersizleri

Herhangi bir egzersizin ağrınızı daha da kötüleştireceğinden ve sizi bitkin bırakacağından endişelenmeniz doğaldır. Ancak gününüze daha fazla fiziksel aktivite eklemenin aslında ağrınızı azaltabileceğini, uykunuzu iyileştirebileceğini ve size daha fazla enerji verir. Egzersize başlamadan önce doktorunuzla tedaviniz hakkında konuşmak faydalı olacaktır. Doktorunuz ile ilaç saatleri, egzersiz planlaması  yapabilirsiniz.

Beslenme Tedavisi

Daha fazla enerjiye sahip olmak ve diğer sağlık sorunlarından kaçınmak için besin açısından zengin gıdalar tüketin. Tükettiğiniz gıdaları takip ederek hangi yiyeceğin size daha iyi geldiğinin farkına varabilirsiniz. Fibromiyaljisi olan kişilerde D vitamini seviyeleri düşük olma eğilimindedir. Bu durumun ağrıyı ve diğer semptomları kötüleştirme ihtimali oldukça yüksektir. Kan testi ile D vitamini eksikliğiniz olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Takviye almanız gerekip gerekmediği konusuna doktorunuza başvurunuz. Kafeini az tüketin. Beslenmenize dikkat ederek hastalığın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

 

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?