fbpx
Ana Sayfa
Blog

Diz kireçlenmesinde Hidrojel Tedavisi

Diz kireçlenmesi ( Osteoartrit ) tedavisi için biyolojik olarak parçalanamayan Hidrojel teknolojisi olan Arthrosamid ®, 21-24 Eylül 2021 tarihlerinde İngiliz Ortopedi Derneği (BOA) Yıllık Kongresi’nde Birleşik Krallık medikal pazarda satışa resmen sunuldu.  

Öncülüğünü Contura International Ltd’nin yaptığı Arthrosamid ®, mevcut tedavilere bir alternatif sunar. Diz osteoartritiyle (OA) ilişkili ağrıyı hafifletmek için uzun süre etkili, güvenli ve minimal invaziv bir tedaviye yönelik karşılanmamış bir klinik ihtiyacı karşılar.

Hidrojel Tedavisinin Potansiyeli

Hidrojel tedavisi, İngiltere’de yaklaşık 8,5 milyon kişiyi etkileyen diz kireçlenmesi hastalarında mevcut tedaviyi değiştirme potansiyeline sahiptir. İngiltere’de 45 yaş üstü her beş kişiden biri diz kireçlenmesinden etkilenmektedir. Bunun için halihazırda uygulanan tedaviler uzun süreli başarı sağlamaz. Hastalar tarafından diz ağrısının uzun süreli tedavisi için diz protezi ameliyatı tercih edilmektedir. Ayrıca diz içerine uygulanan sıvılar ile yakın zamanda çok yenilik olmamıştır.

Arthrosamid®, içeriğinde bulunan Poliakrilamid ile tek bir diz eklemi içine enjeksiyon ile uygulanır. Bu, eklemi yastıklar ve ağrıyı hafifletir. Diz eklemi içine uygulamadan sonra ağrı azalmaktadır. Bununla beraber etki uzun süreli olacağı için diz eklemi hareket kabiliyeti artacaktır. 

Arthrosamid® ile ilgili sonuçlanan bazı bilimsel yazılar;

   • A prospective open label study, “IDA”, demonstrated Arthrosamid®’s effect in reducing pain at 6 months. Which was maintained at 12 months. This trial, together with the safety and performance data established for the hydrogel technology, satisfied European regulatory authorities to grant approval (CE Mark) to Arthrosamid® for the symptomatic treatment of patients with knee OA. Data published in Osteoarthritis and Cartilage in 2021 found that over 70 per cent of patients had a positive experience of treatment, exceeding a minimal clinically important difference, with a reduction in pain, stiffness and physical mobility at 6 months with pain and physical function maintained beyond one year.

   • Positive results from a separate multi-centred, randomised, controlled 1-year clinical study, “ROSA”, of Arthrosamid® in 238 patients with knee OA are expected to be published towards the end of 2021. The study seeks to compare the reduction in pain after one year following a single injection of Arthrosamid® with the reduction in pain achieved with a major brand of hyaluronic acid, a common treatment for the same indication. The study will follow patients out to 5 years.

  Arthrosamid® enjeksiyonları İngiltere’de ortopedik cerrahlar tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlandı. ( Professor Martyn Shaw ; Birmingham Knee and Shoulder Clinic, Dr. Sanj Anand,  The OrthTeamcentre, Manchester.)

  Hidrojel Tedavisinin Etki Şekli 

  Eklem içi boşluğa enjekte edildikten sonra, Arthrosamid® iç eklem kapsülünün dokusuna entegre olur. Sinoviyal membranı kalınlaştırır. Arthrosamid®’in emilmeyen, biyolojik olarak parçalanmayan özellikleri, iç kapsül dokusunun dayanıklı bir şekilde yastıklanmasını sağlar. Böylece ağrıyı ve eklem sertliğini azaltır. kireçlenmeden etkilenen diz ekleminin hareket kabiliyetini iyileştirir. 

  Diğer diz içine uygulanan Hyalüronik Asit gibi yalnızca kayganlaştırmaya destek maddesi olarak etki etmez.

  Tedavi Hakkında Uluslararası Arenada Ünlü Cerrahlar tarafından yapılan yorumlar

  Arthrosamid ®  son yıllarda, farklı merkezlerde yüzlerce hasta üzerinde yapılan çalışmalar ile etkideki tutarlılığını doğrulamıştır. Bundan dolayı diz kireçlenmesitedavisindeki rolünü desteklemek için Danimarka’dan uzmanların yer aldığı ileri çalışmalar devam etmektedir.

  BOA Kongresi’nde Arthrosamid ® üzerine bir düşünce liderliği oturumunda sunum yapan Londra, King Edward VII’deki Londra Ortopedi Kliniği’nde Ortopedi ve Travma Cerrahı Danışmanı olan Sean Curry, “ Kireçlenmenin en yaygın artrit türü olmasına rağmen ve dünya çapında en hızlı büyüyen engellilik, bu alandaki bilimsel ilerleme yavaştı ve şimdiye kadar tedavi seçenekleri sınırlıydı. Bu yeni enjeksiyon, hastalara sadece diz osteoartriti semptomlarında rahatlama sağlamakla kalmamaktadır. Aynı zamanda ameliyat ile (robotik cerrahi veya geleneksel cerrahi) diz protezi ameliyatı ihtiyacını geciktirebilmektedir. Kimi hastalarda ise ortadan kaldırabilen bir tedavi sunmamızı sağlar. ”  

  Contura International Ltd’nin COO’su Rakesh Tailor şu yorumu yapıyor: ” 10 yıllık titiz testler, biyouyumluluk analizleri ve klinik çalışmalardan sonra ve insan eklemlerinde hidrojel kullanımının ilk kez önerilmesinden yirmi yıl sonra, bundan çok memnunuz. Arthrosamid® artık diz kireçlenmesi ile ilişkili ağrı için bir tedavi olarak mevcuttur.

  “ OA’nın neden olduğu rahatsızlık, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir ve günlük aktivitelerini zorlaştırabilir. Diz protezi ameliyatı için 70 yaşın altındaki hastalar çok genç kabul edilmektedir.  Arthrosamid ®  sayesinde ameliyata gerek kalmadan uzun süreli ağrı kesici ve hareketlilik sağlanmaktadır. Bu durum oyunun kurallarını değiştiren bir seçeneği temsil eder. Diz kireçlenmesi olan hastalar için potansiyel olarak yeni bir tedavi algoritması oluşturmaktadır. Bunun üzerine çalışan uzmanlarla çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.

  ×

   

  Merhaba!

  İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

  × Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?