fbpx
Ana Sayfa
Blog

Diz Kireçlenmesi Nedir?

DİZ KİREÇLENMESİ

Dizinizin Sessiz Düşmanı: Diz Kireçlenmesi

Diz kireçlenmesi diz artriti olarak da bilinmektedir. Dizlerdeki eklem kıkırdağının iltihap oluşturması veya aşınmalarıyla kemiklerin birbirlerine sürtünmesine neden olan bir rahatsızlıktır.  Bu sürtünme sonucunda sorun oluşan bu bölgede şişme, incinme ya da sertleşme yaşanmaya başlar. Bu durum dizdeki hareketin sınırlanmasına sebep olur.

Sessiz Ağrı: Diz Kireçlenmesinin Gizli Belirtileri

Dizlerde kireçlenmenin ilk ve en önemli sinyali dizlerde eklemlerde oluşan ağrılardır. Bu ağrılar hafif şiddet ile başlasalar bile rahatsızlığın ilerlemesi ile kalıcı ve çok daha hissedilir hale gelecektir. Diz kireçlenmesinde bir diğer belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ciltte kızarıklık
 • Eklemlerde çıtırtı benzeri sesler
 • Belirli eklem bölgelerinde şişlik
 • Eklemlerde sertlik
 • Dizde kitlenme
 • Yürürken zorlanma
 • Hava değişimlerine bağlı olarak eklem ağrıları

Kimler Diz Kireçlenmesi ile Dans Ediyor?

Diz kireçlenmesine sebep olan durumların başında, kişinin normalden fazla kilolu olması gelmektedir. Diğer sebepleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bireylerin eklemlerinin fazla kullanımı
 • Yaş alımı
 • Bireyin ailesinden getirdiği genetik etmenler
 • Güncel veya geçmişte yaşanmış spor zedelenmeleri
 • Eklemlerin hareket tekrarına düşen ve zorlamalara sebep olan mesleği kaynaklı hareketlere maruz kalması

Bu durumların yanı sıra doğuştan eklem veya kemik hastalığına sahip olan bireylerdeki kireçlenme riski diğer bireylere göre daha yüksektir.

Geleceğinizi Şekillendirmek: Diz Kireçlenmesini Önlemek İçin 7 Adım

 • Doğru ayakkabı seçimi ile hareketlerinizi kolaylaştırmak
 • Vücuttaki fazla kilodan kurtulup, olmanız gereken ideal kilonuza ulaşıp, onu korumak
 • Kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahip besinler tüketerek, sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmek
 • Dizdeki eklemleri zorlayacak ağır yükler taşımaktan kaçınmak
 • Ayakta çok uzun süre ve hareketsiz bir şekilde durmamaya dikkat etmek
 • Hayatınızda, zorlanmadan yapabileceğiniz egzersizlere yer vermek
 • Uzun süre oturmamaya özen göstermek

Diz Kireçlenmesinin Teşhis ve Tedavi Yolları

Diz Kireçlenmesiyle Savaşın

Her hastalıkta olduğu gibi diz kireçlenmesinde de erken tanı ve teşhis, kişinin tedavi sürecini kısaltıp, aynı zamanda da tedaviyi daha kolay hale getirecektir. Yukarıda belirtilen maddelerden, kendinizde fark ettiğiniz en az biri olduğunda, doktorunuza gidip muayene olmanız sizin için faydalı olup, kendi yaşam kalitenizi arttıracaktır.

 

Diz Kireçlenmesinde Hidrojel Tedavisi

Hidrojel tedavisinde, diz içerisine giren hidrojel iç kapsül dokuya entegre edilip, eklemlerde oluşan sertliği minimuma indirerek, dizlerde oluşan ağrıyı azaltmaktadır. Diz kireçlenmesinin meydana getirdiği hareket bozukluklarını onaran ve dizlerdeki işlevini yitirmiş eklemlerin tedavisini sağlayan, onaylanmış tek tıbbi cihaz hidrojel kapsülüdür. Vücut tarafından parçalanamayan hidrojel, ömür boyu vücudumuzda kalıcı olmayı sağlar.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Diz Kireçlenmesine Karşı Zafer Rehberi

Yaşam kalitenizi arttırmak ve daha sağlıklı dizlere sahip olabilmek için düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem vermelisiniz. Bunun yanı sıra en azından günlük basit egzersizler yapmalı ve devamlı sabit kalmaktan kaçınmalısınız. Bu egzersizler yapılırken, kişinin bedenini zorlayacak hareketlerden kaçınmalı, eğer bir bölgede ağrı oluşuyor ise o egzersizi yapmayı sonlandırmalıdır. Uzun süre oturmak, sabit kalmak, aynı pozisyonda saatlerce kalmak, uzun süre ayakta da kalmak veya dizlerinizi zorlayacak düzeyde ağır yükler taşımaktan vazgeçmelidir. Ayrıca bunların yanında ayak sağlığınıza özen göstererek rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Sizi zorlayacak olan yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Duruş ile ilgili zor pozisyonlara gireceğiniz ayakkabılar, dizlerde zorlanmalar yaratır ve kireçlenmeyi de tetikleyecektir.

Daha Fazla Bilgi İçin Derinlemesine Dalış: Diz Kireçlenmesi Kaynak ve Uzman Görüşleri

Op. Dr. Özgür Oktay Nar’a göre diz kireçlenmesi; Vücudumuzda bulunan tüm eklemlerin yüzeyini kıkırdak adı verilen sağlam bir doku kaplar. Sağlıklı kıkırdak, eklem hareketi için yumuşak, kaygan bir yüzey sağlar ve kemiklerin arasında bir yastıkçık görevi görür.

Kireçlenme (Osteoartrit) olduğu durumlarda kıkırdak yapısı bozulur. Yapısı bozulan kıkırdak ağrıya neden olur. Eklemlerde şişme ve eklem hareketlerinde kısıtlanmalar ortaya çıkar. Osteoartrit, zaman içinde ilerleyerek kemiklerde parçalanma başlar. Eklem faresi olarak adlandırılan eklem içinde kemik parçası birikimine neden olması mümkündür. Kemik veya kıkırdak parçaları ufalanarak eklem çevresinde birikir. Bu da vücutta bir iltihabi süreç meydana getirir. İltihabi süreçle birlikte eklem içinde zararlı maddeler ve enzimler birikerek kıkırdakta daha fazla hasara yol açar. Eklem yüzeyi bozulunca sürtünme artar ve kısır döngü sonucunda daha çok eklem hasarı oluşarak  ağrıya sebebiyet verir.

Hidrojel tedavisi yeni bir tedavi değildir. Hidrojel dediğimiz sıvının içinde %97,5 su var, %2,5 poliakrilamid dediğimiz bir madde var. Bu madde zaten 20 yılı aşkın süredir tıbbın birçok alanında uygulanılıyor. Özellikle estetik ile uğraşan hekimler bunu cilt altına, cildin çöküntülü yerlerine uyguladılar. Uygulamalar sonucunda yıllardır hiçbir alerjik reaksiyon olmadığını gördüler. Daha sonra tıbbın diğer üroloji alanında, idrar kaçırma tedavilerinde mesanenin boynundaki kaçak için oraya dolgu materyali olarak poliakrilamid kullanıldı. Bunun ardından “eklem tedavisinde ne yapabiliriz?” diye bir hikaye başladı. Güvenli bir şekilde 20 yıldır uygulanan bu tedavi 10 yıldır da Avrupa’da uygulanır hale geldi. Yaklaşık 6-7 aydır ( Kasım 2022 den beri)  da Türkiye’de uygulanmaya başladı. İlk yapılan uygulamalarda, diğer hekim arkadaşlarım ile beraber bu ekibin içinde bulundum. Gurur duyarak yıllardır yapmış olduğumuz diz protezi ameliyatını artık öteliyor ya da yok edebiliyoruz.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?