fbpx
Op.-Dr-Özgür-Oktay-Nar
Ana Sayfa

Halluks Rigidus

Ayak başparmağında hareket kısıtlılığı neden olur?

İleri yaşla birlikte veya başka sebeplerle ayak başparmağında hareket kısıtlılığı, parmak eklemi sırtında kemik çıkıntıları ve şişlik nedeni ile ayakkabı giyememe gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Başparmağın hareketinin azalması durumuna Halluks Rigidus adı verilir. Bu sert parmak anlamına gelir. Eklemdeki kıkırdak dokusunun aşınması ve buna bağlı olarak eklem çevresinde kemik çıkıntıları oluşması, başparmak hareketini kısıtlar. Bu da başparmakta ağrıya sebep olur.

Başparmakta kıkırdak aşınması (halluks rigidus) nedenleri nelerdir?

Kötü ayakkabı seçimi (önü dar ayakkabı gibi)
Osteoartrit (yaygın kıkırdak aşınması hastalığı, kireçlenme olarak bilinir)
Eklemi ilgilendiren kırıklar
Romatizmal hastalıklar
Gut Hastalığı (kandaki ürik asit yüksekliğinde yumuşak doku kireçlenmesi hastalığı)

Diz, kalça ve ayak bileğinde olduğu gibi tüm eklemlerdeki kıkırdak aşınmaları gibi başparmağın eklem kıkırdağının aşınması da tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Halluks Rigidus (başparmak kireçlenmesi) nasıl teşhis edilir?

Başparmak sertliği (halluks rigidus) olan kişiler;

Ayakkabı giyememe,
Başparmak üzerinde ele gelen ağrılı kemik çıkıntısı veya şişlik,
yayılan ağrı, bazen de uyuşma
Başparmak ucunda yürüyememe,
Ayak başparmak etrafında kızarıklık şikayetleri ile polikliniğimize gelirler.

Ayak hastalıkları ile ilgilenen deneyimli ortopedi uzmanı ilk görüşte ayağınızı tanır ve uygun pozisyonda röntgen filmleri çekilmesi yeterli olacaktır.


Halluks Rigidus (başparmak sertliği) nasıl tedavi edilir?

Şikayetlerin ve kıkırdak aşınmasının durumuna göre kişiye özel tabanlık, uygun ayakkabı seçimi ve gerekiyorsa ayak bileği çevresi kasların esnetilmesi için fizik tedavi (egzersiz) ilk başta denenecek tedavi seçenekleridir.

Kıkırdak aşınmasının ileri, eklem hareketlerinin ağrılı olduğu ve kemik çıkıntılarının ayakkabı giymeyi zorlaştırdığı kişilerde eklemin cerrahi yöntemlerle temizlenmesi gerekebilir. Bu yöntemle kemik çıkıntıların tıraşlanması ve yumuşak dokuların gevşetilmesi hastaların büyük kısmında iyi sonuçlar verir.

Hastalığın daha ileri olduğu durumlarda kemiklerin birbirine sürtmesini engelleyecek ameliyatlar yapılabilmektedir.

Eklem kıkırdağının tamamen aşındığı, parmak hareketlerinin çok kısıtlandığı veya hiç hareket etmediği ya da ileri derecede ağrılı olduğu hastalarda en ideal tedavi kemiklerin birbirine sürtmemesi ve parmağın uygun pozisyonda kalması için eklemin sabitlenmesi (eklemin dondurulması) işlemi uygulanır. Eklemin dondurulması (artrodez) ameliyatı birçok hasta için korkutucu görünse de doğru hasta ve cerrahi teknik ile ağrının kalıcı olarak kaybolması ve daha rahat yürüyebilmeniz mümkündür.

Eklem hareketini korumak amacıyla önerilen parmak protezleri başarısızlık oranları sebebiyle çok tercih edilmemektedir.

20 yılı aşan deneyimimiz ile polikliniğimizde hastalarımıza hizmet vermekteyiz.
Tüm Halluks Rigidus problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için web sayfamızda bulunan kanallardan dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?