fbpx
Op.-Dr-Özgür-Oktay-Nar
Ana Sayfa

Çukur Taban Hastalığı

Pes cavus; yüksek kavis, yüksek taban, çukur ayak olarak bilinen bir terimdir.

Ayak kavisi tibialis posterior tendon adı verilen bir lif ile desteklenir. Bu lif çalışmadığında düztaban şeklinde bir ayağa, aşırı çalışmasında ise yüksek kavisli yani pes cavus rahatsızlığına neden olmaktadır. Bu hastalık genetik ve nörolojik etki ile ortaya çıkabilmektedir.

Pes Cavus (çukur taban) Belirtileri ve Teşhisi

Çocukluk döneminde dahi kolaylıkla tespit edilebilir ve genellikle çocuğun sık sık düşmesi ile kendini gösterir. Yürürken ayak yaylanması gerçekleşemeyeceği için ayak beşinci parmak tarak kemiği yanlarında yalancı bir yaylanma söz konusu olur. Bu durumda ayağın sık sık burkulmasına neden olmaktadır. Ayak vücut yükünü kaldırabilmek için ayak parmaklarında özellikle de birinci ve beşinci parmak altında artan basınca bağlı olarak nasır oluşur. Ayağın yan kısımları tüm yükü kaldıracağı için dış yan bacak ağrısı ve buna bağlı bel ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Bu rahatsızlıkta tanı süreci fiziki muayene ve radyografilerle konulmaktadır. Ayrıca nörolojik etkisi de olabileceği için bu durum nöroloji uzmanı tarafından da incelenebilmektedir. MR, EMG, kan tahlilleri yapılmaktadır.

Çukur Taban (Pes Cavus) Nedenleri Nelerdir?

En sık görülen sebep nörolojik bozukluklar ile birlikteliğidir.

Bu rahatsızlığa sıkça neden olan hastalıklar;

Serebral Palsi,
Poliomiyelitis (çocuk felci),
Charcot-Marie-Tooth (CMT hastalığı),
Muskuler distrofiler ( Duchen gibi)

Çukur Taban (Pes Cavus) Tedavi

Pes cavus rahatsızlığında da her rahatsızlık gibi erken teşhis önemlidir.

Bu hastalığın başlarında egzersiz yapmak büyük önem taşır. Bu egzersizler daha çok germe hareketlerini kapsamaktadır. Daha sonrasında ise desteklenmiş silikon tabanlık ortezi, geniş ve yumuşak özel ayakkabı gibi tedaviler denenebilir.

Pes Cavus rahatsızlığının ilerleyen aşamasında ise ameliyat gerekebilir. Tendon transferi (lif nakli) veya yumuşak doku ve kemik operasyonları da gerekebilmektedir.

20 yılı aşan deneyimimiz ile polikliniğimizde hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Tüm çukur taban problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için web sayfamızda bulunan kanallardan dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.

×

 

Merhaba!

İletişime geçmek için aşağıdaki butona tıkayın.

× Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?